Analiza decyzji

Paul Goodwin (autor), George Wright (autor)
Piotr Matyja (tłumacz), Tadeusz Tyszka (redaktor naukowy, autor wstępu)

Tytuł:     Analiza decyzji
Dane oryginału:     Decision Analysis for Management JudgmentJohn Wiley & Sons, 2009
Cena okładkowa:     89 zł
Oprawa:     twarda
Liczba stron:     508
Format:     B5
Język:     polski
Wydanie:     pierwsze
Data wydania:     2020-03-09
Dostępne formaty:     książka drukowana
ISBN:     978-83-664-0245-4

Opis

Analiza decyzji jest książką wyjątkową ze względu na zakres przedstawianych zagadnień – omówiono w niej bowiem zarówno psychologiczne trudności związane z podejmowaniem decyzji kierowniczych, jak i metody analizy decyzyjnej, których celem jest przezwyciężenie tych trudności. Autorzy w sposób jasny i prosty, bez nadmiernego odwoływania się do notacji matematycznej, przedstawiają takie kwestie, jak:

  • technika oceny wieloatrybutowej (SMART) oraz techniki opcjonalne (m.in. proces hierarchii analitycznej, metoda równych zmian i technika MACBETH),
  • podejmowanie decyzji w warunkach niepewności,
  • drzewa decyzyjne i diagramy wpływu,
  • metody szacowania prawdopodobieństwa,
  • metoda delficka, rynki prognostyczne i debaty decyzyjne,
  • modelowanie problemów związanych z przydzielaniem zasobów,
  • planowanie scenariuszowe,
  • systemy eksperckie.

Proces podejmowania decyzji częstokroć przebiega niewłaściwie – i to zazwyczaj bez naszej wiedzy. W tej książce pokazano, jak stosować analizę decyzyjną, aby podejmowane decyzje byty skuteczne. Atrakcyjność tej książki polega na przedstawieniu wielu ujęć analizy decyzyjnej w formie przystępnej dla zapracowanych dyrektorów i zarządzających firmami.

prof. Lawrence D. Phillips
London School of Economics and Political Science


Książka opisuje sposoby podejmowania decyzji tak, aby decyzje te były racjonalne i trafne. Chodzi tu przede wszystkim o decyzje podejmowane przez dyrektorów i inne osoby zarządzające instytucjami państwowymi, firmami czy pojedynczymi projektami, ale autorzy chętnie odwołują się też do decyzji osobistych – np. czy zmienić niesatysfakcjonujące miejsce zatrudnienia, jak wynająć lokal na biuro.

prof. Tadeusz Tyszka
Kierownik Centrum Psychologii Ekonomicznej i Badań Decyzji Akademia Leona Koźmińskiego

Adresaci

Książka jest przeznaczana nie tylko dla uczestników kursów MBA oraz studentów zarządzania i kierunków ekonomicznych, lecz także samych zarządzających, od tych prowadzących pojedyncze projekty po szefów dużych przedsiębiorstw.