W niewoli wzrostu

Daniel Cohen (autor)
Ludwik Lewin (tłumacz), Marek Beylin (autor wstępu), Instytut Francuski w Polsce (partner), Centre national du livre (partner)

Tytuł:     W niewoli wzrostu
Dane oryginału:     Le monde est clos et le désir infini, Albin Michel, 2015
Cena okładkowa:     49 zł
Oprawa:     miękka
Liczba stron:     200
Format:     A5
Język:     polski
Wydanie:     pierwsze
Data wydania:     31.10.2016
Dostępne formaty:     książka drukowana
ISBN:     978-83-63391-18-8

Opis

Wzrost gospodarczy to religia nowoczesnego świata. Jest eliksirem, który łagodzi konflikty, obietnicą nieskończonego postępu. Stwarza rozwiązanie dla dramatu życia ludzkiego polegającego na tym, że chce się tego, czego się nie ma. Niestety obecnie jest on – przynajmniej w krajach Zachodu – niestały, umykający… Okresy bessy następują po hossach i na odwrót. Politycy, niczym szamani pragnący sprowadzić deszcz, wznoszą ramiona ku niebu po to, żeby przyszedł, a ponieważ nie nadchodzi, to zwiększa się tylko gorycz i żal społeczeństw.

Świat nowoczesny, nie ustając w poszukiwaniu kozłów ofiarnych, stara się przecież uniknąć zasadniczego pytania: co z nim będzie, jeśli próżną stała się obietnica nieskończonego postępu? Czy uda mu się znaleźć inne sposoby zaspokojenia pragnień, czy też popadnie w beznadzieję i przemoc?

(fragment wstępu)


Daniel Cohen diagnozuje kapitalizm postindustrialny, jaki wyłania się po rewolucji cyfrowej. Wciąż żywa religia wzrostu ekonomicznego kłóci się w krajach rozwiniętych z realnym małym wzrostem i kurczącymi się możliwościami bogacenia, co prowokuje kryzysy społeczne i polityczne, w tym kryzys demokracji. Natomiast w krajach rozwijających się szybszy wzrost rujnuje środowisko i niebezpiecznie oddziałuje na klimat Ziemi.

Kto chce lepiej pojąć, dlaczego zmierzamy w złym kierunku i jak zmienić tę sytuację, powinien przeczytać tę książkę.

Marek Beylin

O autorze

Daniel Cohen (ur. 1953) – francuski ekonomista, profesor École Normal Supérieure, członek założyciel i wiceprezes (2007–2014) École d’Économie de Paris (Paris School of Economics). Stały współpracownik dziennika „Le Monde”. Współautor francuskiego wydania Makroekonomii.

 

 

 

Cet ouvrage a bénéficié du soutien des Programmes d'aide à la publication de l'Institut français.
Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Institut français w ramach programów wsparcia wydawniczego.