Dwór nad Nidą

Michał Korwin-Szymanowski (autor)
Tytuł i podtytuł:     Dwór nad Nidą.
Cena okładkowa:     50 zł
Oprawa:     twarda
Liczba stron:     216
Format:      
Język:     polski
Wydanie:     pierwsze
Data wydania:     13.01.2021
Dostępne formaty:     książka drukowana
ISBN:     978-83-66402-53-9

Opis

Zapiski Michała Korwin-Szymanowskiego to wyjątkowy dokument ukazujący ostatni okres istnienia polskiego ziemiaństwa na przy kładzie losów właściciela niewielkiego majątku w Mokrsku Dolnym nad Nidą. To niespełna pół wieku, okres gdy świat się całkowicie zmienił; czas rewolucji i wojen, przemian społecznych i politycznych.

 

Znajdujemy tu opis licznych decyzji finansowych, ale przede wszystkim kłopotów i sukcesów związanych z gospodarowaniem w majątku. Mokrsko to dla niego warsztat pracy, ale też centrum życia rodziny: radości i smutków. Coraz bardziej czuje się z nim związany. "Wszystko, co tu jest, sam skonstruowałem, pobudowałem, zasadziłem i zorganizowałem".

 

"Pieniądz jest konieczną dźwignią dobrobytu, spokoju i niezależności. Sam pieniądz szczęścia nie daje, może jednak do osiągnięcia szczęścia pomagać. Trzeba więc szanować pieniądz, rachunki ściśle prowadzić, często bilans majątku robić i odpowiednio do wyniku tego bilansu postępować". Te słowa, zapisane w testamencie, mogą stanowić podsumowanie życia ostatniego dziedzica z Mokrska.